Buradasınız
Ana sayfa > Çok Okunanlar > Güncel Konular > Elalem ne der?

Elalem ne der?

Elalem ne der? Toplum kuralları neyi gerektrir? Hayatımızda ne kadar çok duyduk değilmi bu sözü, sevgili büyüklerimiz bize bir çok zaman demişlerdi elalem ne der.

Kim bu elalem ya Allah aşkına nerdeler neden karışıyorlar bize….

Kısa hikaye.. 🙂

Geçen gün aile eşrafı olarak bahçede oturduk sohbet ediyoruz (ev müstakil, daire değil) ama göreceksin on numara bir sohbet havası var, neyse bizimkilerden biri bir espiri patlattı kahkahalar falan havada uçuşuyor, yan taraftan fazla sert olmayan bir ses tonu olum biraz yavaş elalem ne der…. Haydaa al bak elalem bizi takipte beğen butonuna basmış arkadaş birde en üstte gör demiş tamam kımıldasak haberleri oluyor.

Biz yine iyiyiz ha bakma sen öyle elalem ne der diye söylendiğine yine bize müsaade ediliyor eğlenmemize falan yaşlılar bi başlarsa dinle gör bizim zamanımızda öyleydi böyledi falan diye….

Bizim zamanımızda iyide bu elalem hangi konulara karışıyor benim gülmemin kime ne zararı var ki kahka atmak kötü bir şey mi?

Dersin ki sen başka bir kişinin özgürlüğünü kısıtlıyorsun tamam özür dilerim kendi alanıma çekilirim ya da bir başkasının kusurlarıyla alay edersin bu ayıptır yapılmaz ama bu bizdeki elalem hangi konulara karışıyor neler onlar için dikkate alınmalı.

Toplum, kültür

Toplumun kendine özgü yazılı olmayan kuralları vardır. Bunlara gelenek, görenek yani bir toplumun kültürü diyoruz. Başka toplumlar beni pek ilgilendirmez ama benim yaşadığım toplumda saygı önemli bir kavramdır.

Aile içi bozulmalar

Türk toplumu geçmişe göre bozulmakta aile yaşantısını ve eski benliğini yavaş yavaş yitirme sürecinde. Bu bizim konumuz olan “Elalem ne der” mevzusu ile ne alakası var diyebilirsin ama var. İnsanlar toplumda kabul görmüş kuralların çiğnendiğini kendilerine yani toplumuna yanlış gelen tutum ve davranışların sergilendiğini gördükleri zaman buna tepki göstermekte. Bu tepkinin adı da elalem ne der tepkisi oluyor.

Bizim toplumumuzun artık bozulduğunu eski saflığının kalmadığını sadece birkaç cesur insan söylemiyor bunu bizlerde farkediyor ama susuyoruz. Elalem olarak bu konuda hiçbirşey söylemiyoruz benim anlatmak istediğim konu baskıcı olmak falan değil ama artık kendimizi yitiriyor aile yapımızı kaybediyoruz. “Bölünüyoruz, parçalanıyoruz ve yönetiliyoruz. “

Ha bide son dönemde popüler olan evlilik programları vardı Allah’tan kaldırabildik bunları yayından da biraz da olsa gençlerimizi bu yönde kaybetmekten kurtulduk.

İnsanlara karışamazsın herkes özgür;

Değil işte insanlar birbirleri ile etkileşim halindedir ve bir insanın özgürlüğü bi noktada diğer insanların özgürlüğü ile çakışır hiçkimse özgür değildir. Bu elalem olayı da bence özgürlüğe vurulan bir darbe değildir tabiki kimse kimseye karşımaz yargılayamaz insanlar kendi yaşamlarında hataları ile de doğruları ile de kendileri sorumludur. Lakin toplumlarda kurallar vardır yazılı kurallar hukuk kuralları yazılı olmayan kurallar ise örf ve adetlerdir, kültrüdür.

Hadi bir de elalemin demediğini düşünelim

Tamam efendim bu elalem dediğimiz insanlar konuşmasın bişey demesinler.

Sonra, sonra ne olur biliyormusun insanlar kendilerinin doğru gördüğü bütün davranışları sergilerler. İstedikleri şeylerde özgür olarak sadece kendi düşündüklerini uygular başkasından örnek almazlar ayıp kalmaz günah zaten o artık pek revaçta olan bir olgu değil günahı falan unuttuk.

Toplum dediğimiz olgu kalmaz artık bireyler kalır aile sıfırlandığı zaman büyükler ve küçükler artık eşit olduğu zaman toplum bozulmaya başlar.

İnsanların birbirlerine güveni kalmaz hani şu çok övündüğümüz şeref, namus, haysiyet kavramları varya artık onları bulamazsın kelime anlamı olarak tdk sözlüğüne bakarsın ama uygulamada bulamazsın.

Elalem konuşacak bişeyler söyleyecek, elbetteki her söylediği doğru değil insanlar özgür yaratılmıştır. Lakin bazı şeylerdende “elalem ne der” sözüyle sakınmak lazım kendimizi korumak lazım….

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: