Buradasınız
Ana sayfa > Çok Okunanlar > Eğitim > Excel > Excel de dört işlemin yapılışı

Excel de dört işlemin yapılışı

Merhaba arkadaşlar ilk dersimize excelin en basit işlemlerinden biri olan dört işlemi yapmak ile başlıyoruz.

Sadece excele sahip olduğumuz zaman bilgisayarımızın yapabileceği işlemleri öğrenince hafif bir vaybe geçiyor insanın içinden. Neyse laf kalabalığını boşverelim işimize bakalım.

Dersler haftalık olarak eklenecektir. İstediğiniz konuyu yorumlarda bahsederseniz sizin istediğiniz doğrultusunda o konuya öncelik vermeye çalışırım.

Yapacağımız işlemler:

Yeni bir excel sayfası oluşturuyoruz ve işlem yapacağımız verileri giriyoruz.

İşlemiin yapılmasını istediğimiz kutucuğa bir “=” işareti ekliyoruz yapmamız gereken işleme göre

Toplama için: “=” dedikten sonra toplamını yapmak istediğimiz kutucuğun üzerine tıklıyor ve klavyemizden “+” işaretine her işlem için tıklıyoruz.

Çarpma için: “=” dedikten sonra toplamını yapmak istediğimiz kutucuğun üzerine tıklıyor ve klavyemizden “*” işaretine her işlem için tıklıyoruz.

Bölme için: “=” dedikten sonra toplamını yapmak istediğimiz kutucuğun üzerine tıklıyor ve klavyemizden “/” işaretine her işlem için tıklıyoruz.

Çıkarma için: “=” dedikten sonra toplamını yapmak istediğimiz kutucuğun üzerine tıklıyor ve klavyemizden “-” işaretine her işlem için tıklıyoruz.

Pratik olarak fazla işlem varsa toplu olarak seçim yapabiliriz:

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: