Buradasınız
Ana sayfa > Kalemimden... > “Farkındalık”

“Farkındalık”

Farkındalık nedir?

Şimdi öyle afilli cümleler kurupta farkındalık şudur veya budur demeyeceğim az çok farkındalık kendi benliğini tanıyıp kendini suçlamadan olaylar hakkında fikir üreterek sonuca varma çabasıdır ki insanın kendini daha iyi tanımasıdır. Geçmişte veya gelecekte değil anı yaşamasıdır. Bunları da herhangi bir sitede psikolog açıklaması ile öğrenebiliyoruz.

Dedikten sonra kendi makaleme geçebilirim heralde…

Hepimiz büyük bir planın küçük birer figüranları olarak hayatımızı devam ettiriyoruz. Bu hayatın bize sunmuş olduğu rollerde kendimizi buna adapte ederek, rollerimizi güzel oynamaya çalışıyoruz. Sanıyoruz ki bu rollerde ne kadar iyi isek hayat bizim için o kadar keyifli olacak. Düşünsene herzaman bir planımız, sürekli yapmamız gereken şeyler var. Çocukken büyüme isteği, büyüyünce ev, araba, evlilik hayalleri, zenginlik çabaları her zaman yapmamız gereken veya olmamız gereken ya da şöyle söyleyeyim başkalarının bizim için sen bunu olmalısın dediği kişilikler var. Peki bu kadar çetrefilli bir hayat içerisinde en son ne zaman kendimizle baş başa kaldık, ne zaman bize iyi gelen şeyi korkmadan yaptık. ❓

Belki de hayatımızı kendimiz zorlaştırıyoruz… 😕

Hayat muhakkak ki düşlediğimiz gibi gitmedi, hayallerimizi tam manasıyla yaşayamadık ama biz hayatın bize sunduğu güzellikleri gördük mü bu oluşan düzen içerisinde belki de kaçırdığımız güzellikler de var. Bir söz vardı kimin söylediğini bilmiyorum önemli de değil güzel söylemiş: “Hayat fırtınanın dinmesini beklemekle ilgili değil; yağmurda dans etmeyi öğrenmekle ilgilidir.”

İlgili yazı: Kişisel Gelişimin Rehberliğinde Yolculuk

 Çok yaptığımız bir hata… 🙁

Birçoğumuzun yaptığı bir hata var ya geçmişte yaşıyoruz ya da gelecekte ve biz bunları yaparken şuanı ıskalıyoruz. Bir gerçek var ki zaman hiç durmuyor veya geriye gitmiyor biz gelecekte de yaşamıyoruz şuan bizim için aslında önemli olan bu ama farkında değiliz. İnsan doğasında olan mı öğrenilmiş bişey mi bilmiyorum sen ne dersen bizler ya geçmişte yaptığımız hatalar ile ya da gelecek kaygısı ile yaşıyoruz.

Toparlayalım

İnsan beyni sürekli neden sonuç ilişkisi kurarak çalışır, olaylar karşısında her zaman bir yargılama yapar. Etrafımızda olup biteni kurgular işler ve sonuç üretiriz. Geçmişin izlerini geleceğe taşır aynı zamanda geleceğin endişesini yaşarız ve biz bunları yaşarken içinde bulunduğumuz anın farkına varmaz, varamayız. Aslında yapmamız gereken anın tadını çıkarmak olanları veya olacak olanları değil şuanı düşünerek hayatın keyfini çıkarmaktır. Biz şuan ne yapıyorsak onu yapıyoruz kitap mı okuyoruz kitabı elimize aldık ve sadece onu okuyoruz kitap okurken başka şeyler düşünmüyoruz işte o zaman yaptığımız işler hem daha verimli olacak hem de daha keyifli olacak.

 

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: