Buradasınız
Ana sayfa > Kalemimden... > Fatura nedir? Fatura nasıl kesilir?

Fatura nedir? Fatura nasıl kesilir?

Mesleğimiz icabı bilgimizin olduğu bir konuda muhasebe bu yazıda fatura ile ilgili bi kaç şey anlatacağım…

Fatura nedir?

Fatura kıymetli ve resmi bir evraktır maliye bakanlığı onayı ile yetkili matbaalar basabilir. Fatura genel tanımı ile satılan bir mal veya hizmetin cinsini, miktarını, fiyatını ve toplam tutarını içeren ve satıcı tarafından düzenlenen bir evraktır.

Fatura bastırabilmek için; vergi levhası, yoklama tutanağı ya da KDV beyannamesinin tahakkuk fişi, imza sirküleri ve ticaret sicil gazetenizin olması gerekmektedir.

Fatura nasıl kesilir?

Faturada öncelikle bir çok bilginin yer aldığını söylemek gerekir. Faturayı düzenlemeye çalışan kişide zaten bu bilgileri görmüştür. Kesinlikle unutulmayacak bir konu fatura sıra takibi ile kesilir seri numarasına dikkat edilerek sıra ile kesilmesi gerekmektedir. Fatura geçmiş tarihe kesilemez. Fatura ürün satışını takiben 7 gün içerisinde kesilmelidir eğer yedi gün diğer aya devrediyorsa beklenmeden aynı ay içerisinde kesilmesi gerekmektedir. Fatura irsaliyeli değilse ve nakliye ile gönderiliyorsa irsaliye de kesmek gerekmektedir. İrsaliye faturadan ayrı ise aynı fatura kesiyor gibi faturadaki bilgileri irsaliye üzerine de yazmak gerekmektedir.

Örnek fatura da olduğu gibi aslında biz sadece boşluk doldurmaca oynamaktayız. Satılan malın kime satıldığı ticari ünvanı, adresi, vergi dairesi ve vergi numarası. Satılan ürünün adeti, ismi(açıklaması), birim fiyatı ve toplam fiyatı. Tarih, irsaliye ayrı ise irsaliye numarası yazılır. Aşağıda satılan ürünlerin toplam fiyatı ve bunların toplam kdv’si yazılır, kdv ile birlikte genel toplam yapılır.

Kdv %18 ise= 100*0,18=18 yani 100₺ olan bir ürünün 18₺ olmaktadır.

Faturanın fotokopisi…

Faturanın fotokopisi mali açıdan geçersizdir. Fakat faturanın ilk nüshası kaybolmuş ise ikinci nüshanın fotokopisi çekilerek kaşe ve yetkili kişi imzası ile aslı gibidir yapılır.

Kaşenin nereye basılması gerekir.

Peşin ödemeler de kaşe faturanın alt kısımlarına, vadeli ödemeler de ise faturanın üst kısmına kaşe vurulur buna açık fatura, kapalı fatura da denilmekte ama bu çok önemli değil tahsilat fişi yüklü fatura kesimlerinde banka havalesi veya evrak ile ödeme yöntemleri kullanıldığı için.

 

 

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: