Buradasınız
Ana sayfa > Hayata Dair Notlar > Geçmiş ne güzeldi be…

Geçmiş ne güzeldi be…

Geçmiş ne güzeldi be..

Şimdi bu başlığa bakıpta yaşlı biri olduğumu da düşünmeyin ha pek yaşlı sayılmam 30’a az kaldı diyelim amma gerçekten insan her yıl bir önceki seneyi özlüyor. Ben küçüklüğümden beri yaşlı amcaların, teyzelerin hikayelerini severim. Anlattıkları hikayelerde kendileri var düşünceleri, yaşayışları, aldanmışlıkları, mutlulukları en önemlisi samimilikleri var. Hiçbir sözlerinde abartma gösteriş bulamazsın öyle güzel anlatım tarzı kullanırlar ki seni konuşmanın içine değil hayatlarının içine çekerler ki sanki yaşıyormuşsun gibi hissedersin o anı, o anıları.

İstersin o zamanlarda yaşamayı, o zamanların çoçukluğunu ama olmaz biliyormusun sen artık büyük şehirde doğdun. samimeyetsiz insanların dünyasında kendi derdini unutup senin derdinle dertleşen değilde sadece çıkar ilişkilerinin olduğu bir zaman. Bilmiyorum belki bu zamanda da eskiyi yaşayabilen insanlar vardır.

Yaşlıları dinlerken bir de sözlerinin arasına ah nerde o eski zamanlar derlerki o özlemi sizde hissedersiniz. Bilmiyorum belki de insanlar da değişme olmuştur o zamanlarda ki saygı, sevgi bu sıralar pekte revaçta değildir ondandır belki hayal kırıklıkları ondandır belki üzüntüleri. Belki de yaşlılık psikolojisidir herkes de aynıdır belki onların gençliğinde de amcaları onlara eski zamanlardan bahsediyorlardı.

Düşünsene lise yıllarında hiç mi demedin ilkokula tekrar başlamak istiyorum ya da üniversitede lise ne güzel di, ne kadar güzel günler yaşamışız da kıymetini bilmemişiz. Birçoğumuz o lise yıllarında okuldan nasıl kaçmanın planlarını yapıyorduk da hiç birimiz lise güzel demiyorduk. Unuttuk bazı şeyleri ama işte geçmiş geçmişte kaldı, gelecek de zaten gelecek en güzeli bu anı yaşamak.

  İlgili Yazı:  Farkındalık

Düşünmeden edemiyor insan

Anı yaşamak derken dönüp baktığımda geçmişe ben hiç bulunduğum zamanda yaşamamışım belki sizin içinde öyledir bilmiyorum ama insan şimdinin kıymetini daha çok bilmeli bence erişemiyoruz artık bu bi gerçek geçmişe ulaşamıyoruz ama şuanı da güzelleştirebilmek için bişey yapmıyoruz.

 

Nerde o eski sohbetler..

Ha birde mahallemizin Hamdi Amcasından bahsetmek isterim Yemliha gıda veya Yemliha market diye geçiyor adı ama bizim oranın Hamdi bakkalı ne çok anımız geçti be….

Ramazan günlerinde içecek kasalarının ters çevrilerek mahalledeki yaşlı amcaların teravih sonrası soda içmeleri…

Bir nevi ücretsiz dert dinleme aracı, mahallenin manevi psikoloğu bilmiyorum belki de bakkallar psikoloji dersi de alıyordur ha 😕

Çok az rastlanıyor artık nadiren kıyıda köşede kalmış bu nadide yerlere…

Yemliha market sıcaklığı ve sevecenliği ile bilinen bizim Hamdi bakkal aslında daha genç sayılabilecek yaşta. Bilmiyorum belki içindeki hüzünler farklıdır onunda dertleri vardır.

Yolunuz düşerse uğrayın eminim çay ikramının yanında çok güzel bir sohbet havası geçecektir. Kayseri Erkilet’te kime sorsanız gösterir Caminin yanında…

 

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: