Buradasınız
Ana sayfa > Çok Okunanlar > Kişisel Gelişim > Girişimci Nasıl Olamlı

Girişimci Nasıl Olamlı

Girişimci nasıl olmalı? Bir iş yapmak, kendi işinin patronu olmak isteyen herkes bu sorunun cevabını arıyor. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda çok revaçta. Artık insanlar kendi hayallerinin peşinden koşuyor, koşmak istiyor aslında bu çok güzel birşey ama buna hazırmıyız.

Girişimci tutkulu olmalı…

Yaptığınız yapacağınız işi sevmelisiniz. Tutkunuzun peşinden koşmalı, hayallerinizi ertelemeden çok çalışmalısınız. İnsanlar sizin gözlerinizde yaptığınız işi başaracağınıza inanmalı siz özgürsünüz ve kendiniz için çalışıyorsunuz ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok kazanacak ve sadece kendi hesabınıza çalışacaksınız. Kenidinize gaz vermeyi bilmelisiniz telefon başında ya da ofisinizde çaresizce beklemek yerine kapıdan çıkıp bacadan girerek işinizi elde etmeyi öğrenmelisiniz.

Neden sizin girişiminiz başarılı olmalı?

İnsanlar halihazırda yapmayı düşündüğünüz işi yaptıracak, hizmet alacak firmalar varken neden sizden mal veya hizmet almalı siz insanlara daha fazla ne sunabilirsiniz. Bir adım önde olmak için rakiblerinizden nasıl bir farkınız var.

Süprizlere açık olmalısınız

Rakamlar ne kadar doğruyu söyler bilmiyorum ama hayat her alanda olduğu gibi bu alanda da süprizlerle dolu karşınıza her an farklı şeyler çıkacağından dolayı sizin bunlara hazırlıklı olmanız gerekiyor. A, B, C planlarınız olmalı hiçbirzaman tek gelire bağlı kalmamalısınız hayatınızı devam ettirmek girişiminize bu yönde kafa rahatlığıyla vakit ayırabilmak için ihtiyacınız olan minimum geliri garantilemelisiniz.

Farkınızı farkettirin

Herkesin yaptığı sıradan işlerle kuracağınız firmada başarılı olma şansınız çok düşük olacak bunun için siz farklı olmalısınız. Daha çok ilgi çekmeli insanları kendinize odaklamalısınız. Bu yolda çevrenizdekiler size muhalefet olacaklar ama buna katlanmalısınız.

İhtiyaçları karşılama, yeni ihtiyaçlar üret

İnsanların ihtiyacı olan şeyler zaten üretildi hatta bunu üretenler çok yol aldılar ki senin bunlarla başa çıkman gerçekten çok zor olacak bunun için yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarmalı ve bu ihtiyaçları sadece sen karşılamalısınki açığa çıkan yeni pazarın lideri de sen olasın.

“İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.” Henry Ford

Başarısızlık sizi yıldırmasın

Başarısızlığı bir ders olarak nitelendirerek size daha güzel bir başlangıç yapma şansı vermesini sağlayın. Başarısızlıkta ısrar etmeyerek neden başarısız olduğunuzu değerlendirin ve daha güzel işler için yeni sayfa açın.

İnat edin

Yaptığınız hatalarda asla inat etmeyin ancak bunun karşılığında iş fikrinize sımsıkı sarılarak başarıya ulaşmadan pes etmeyin…

Profesyeonellerden yardım alın

İş fikrinizi insanlarla paylaşmaktan korkmayın alanında tecrübeli kişilerden yardım alın. Resmin tamamını görmek için başkalarının da fikirlerine ve tecrübelerine ihtiyacınız olacak.

Yaptığınız iş fikri ve öncelikleriniz ne olursa olsun kendinize vakit ayırmalısınız. Olaylara dışardan bakmayı öğrenin….

Araştırma yapmak size her zaman yeni fikirler katacaktır bu yüzden çok araştırma yapın…

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: