Buradasınız
Ana sayfa > Çok Okunanlar > Güncel Konular > Google Suriyeli Mülteciler İçin Yeni Site Kurdu: searchingforsyria

Google Suriyeli Mülteciler İçin Yeni Site Kurdu: searchingforsyria

Google ve BM birleşerek Suriye’de 6 yıldır devam eden savaşı gözler önüne serdi….

Yakın zamanda dünyanın tanık olduğu en kanlı savaşlardan birinin yaşandığı Suriye hakkında en çok sorulan sorulara cevap vermek için google searchingforsyria sitesini kurdu.  Suriye’deki savaş 6 yıl önce başlamış ve 5 milyondan fazla insanın yerinden olmasına sebep olmuştu. ülkemizde de olduğu gibi Suriye vatandaşları evlerini terkederek dünyanın daha güvenli yerlerine mülteci olarak sığınmak istediler.

Suriye’yi savaştan öncesi ve sonrası diye ve daha fazla bilgiler ile dünyaya açıklayan google’nin BM desteği ile kurmuş olduğu site şuan itibariyle 4 dil seçeneği ile internet alemine sunuldu.

Site en fazla araştırılan 5 soru etrafında 360 derece videolar ve resimlerle Suriye’yi açıklıyor….

Sorular:

1.) Suriye savaştan önce nasıldı?

2.) Suriye’de neler oluyor?

3.) Mülteci kimdir?

4.) Suriye’li mülteciler nereye gidiyor?

5.) Suriye’li mültecilere nasıl yardım edebilirim?

Şuan ki dil desteği; Fransızca, İngilizce, Almanca ve İspanyolca olarak sitede bulunmakta Arapça dil desteği de yakın zamanda getirilecektir diye düşünüyorum.

Siteye ulaşmak için tıklayınız.

Siteyi Türkçe olarak da izleyebilmek için google choreme’den siteye giriş yaparak sayfa url kısmının sağ köşesinde çıkan sayfayı çevir butonuna basıldığı zaman sayfa google translate ile Türkçe’ye çevrilmekte.

Suriye ile sınır komşusu olan biz Türkiye aslında geçmişteki bağlarımız ile Suriyeli’lerin acısını en fazla paylaşan ülke olarak onlarında dertleri ile en yakından ilgilenen ülke konumundayız. Google tarafından gerçekleştirilen bu önemli çalışmayı da tebrik ediyorum.

 

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: