Buradasınız
Ana sayfa > Çok Okunanlar > Karşımızda ki insanı anlıyor muyuz?

Karşımızda ki insanı anlıyor muyuz?

Karşımızdaki insanı ne kadar iyi tanıyoruz, onu anlayabiliyor muyuz, ilişkimiz nasıl gidiyor…

Anlaşamıyoruz yakın zamanda duyduğumuz ve artık kulağımızın iyiden iyiye aşina olduğu kelimelerden bir tanesi peki neden anlaşamıyoruz sebebi ne?

Hani büyüklerimiz derlerdi eskiden böyle değildi insanlar saygılıydı gerçekten öyleydi, “saygılıydı” bizden önceki zamanlarda insanların birbirlerine tahammülü vardı şimdi ki zamanda insanlar birbirlerine tahammül göstermiyor gösteremiyor bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi bireyciliğin toplumda kabul görür olması insanlar artık kendileri için yaşıyor bize toplum olarak bunu adapte eden insanlar bizlere böyle daha fazla mutlu olacağımızı öğrettiler lakin biz böyle mutlu olamadığımız halde bu durumdan da artık taviz vermek istemiyoruz (kendimizi kullandırmak istemiyoruz).

Genel bi tanı koyduktan sonra devam edelim bizler ne kadar fedakar olabiliyoruz karşımızdakinden bi beklentimiz olmadan ona ne verebiliyoruz, karşımızdakinin değerli olduğunu ne kadar ona hissettirebiliyoruz.

Aslında iletişim çok basit bir olgu olmasına rağmen biz bunu ne kadar zorlaştırdığımızın farkına varamıyoruz ve bu karmaşa içerisinde kendimizi ve karşımızdakini kaybedebiliyoruz. Bana doğru gelen gerçekte doğrumudur doğruluk öğrenilen bir kavram yani bunun kesinliğinden bahsetmek mümkün değil o zaman neden kendi doğrularımızda ısrarcı oluyoruz neden karşımızdakine de bir hak vermiyoruz belki ondan öğrenecek doğrularda vardır bir gün bizim doğrularımız olacak tecrübeleri vardır. Başta da kullandığım kelime tahammül biz artık tahammülsüz olduk aslında çok basit olan birşeyi atlıyoruz insanların birbirine tahammül etmeye ihtiyacı var.

Peki biz karşımızdakine kendimizi tam anlamıyla en son ne zaman anlattık ne kadar anllattık bizim anlamasını istediğimizi onun anlayacağı şekilde anlatabildik mi? İkili ilişkilerde özellikle eşler arasında ben değilde biz kelimesini kullandık mı bir yerde görmüştüm çok hoşuma gitmişti onlarda ve olur bizde ile olur; Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı gibi bir kelime neleri etkileyebiliyor.

Düşünsene ilişkine bir şart koymadan karşındaki ile muhabbet etmeyi nasıl istiyorsa öyle olsun ondan şu beklentim yok demeyi karşındaki de senden, ne kadar rahat bir konuşma ortamı geçer değil mi iki tarafında kasılmadığı yanlış cümleler kurmadığı karşımızdaki kişininde bizimle çok fazla farkı yok ki beklentilerimiz aynı yinede biz bazen karşımızdakine olan beklentilerimizi abartıyoruz veya onun kurduğu cümlelere, yaptığı hareketlere tahammül edemiyoruz

Anlayışlı olsak gerçekten anlaşacağız gibi tabi ki bu kişisel düşüncem hayata ilişkiye karşınızdaki kişiye emek vermeden olmuyor.

Emeklerimizin boşa çıkmaması dileğiyle….

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: