Buradasınız
Ana sayfa > Çok Okunanlar > Eğitim > KPSS Ders çalışma teknikleri ve taktikler

KPSS Ders çalışma teknikleri ve taktikler

Yaklaşık bir aydır 2018 lisans kpss hakkında araştırma yapıyorum; konu anlatım kitapları, kurslar, konu anlatım videoları, soru bankaları, denemeler ve yayınlar hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Edindiğim ya da şöyle söyleyeyim aklıma yatan konuları burda paylaşmak istedim.

Kpss’ye nasıl çalışılır?

Bence güzel bir başlık oldu dedikten sonra başlayalım.

Hiç kimsenin beyin yapısı(anlama kabiliyeti) aynı değildir, kpss ye girecek olan kişilerin belirli bir okul düzeyi bitirdikten sonra kendilerinin nasıl ders çalışması gerektiğini neler yapınca dersi anlayabildiklerini artık çözümlemiş olması gerekir.

  1. Aklımızdaki soru işaretlerinden kurtulacağız. Kendimize inancımız tam olacak.
  2. Çevre baskısı her ne kadar insanı çok fazla etkilesede bi şekilde kendimizi çevreden soyutlayacağız.
  3. Eğer mümkünse başka insanların tecrübelerinden faydalanacağız.
  4. Kendi rehber hocamız ve kendi psikoloğumuz olacağız bizi bizden iyi kimse tanıyamaz.
  5. Sistemli çalışacağız.
  6. Tek bir kaynaktan değil en az 4 farklı kaynaktan soru çözümleri yapacağız.
  7. Ders çalışırken mayıs ayından sonra bu bilgiler işime yaramaz gözüyle değil sanki bir ömür bu bilgilerle hareket edecek gibi kendimizi buna adapte edeceğiz.

Başta da dediğim gibi herkesin anlama kabiliyeti farklıdır bu sebepten dolayı ki herkes kendi ders çalışma stilini geliştirmeli ve ona bağlı kalarak düzenli ders çalışmalıdır.

Örneğin Türkçe dersi için konuları alt alta yazarak sınavdan iki ay öncesine kadar konuları bitirecek şekilde bir program hazırlanmalı son iki ay deneme çözümlerine ağırlık verilmeli konu tekrarları her hafta öğrenilen konunun soru çözümleriyle yapılmalı ve diğer derslerde bu şekilde ayarlanarak çok verimli bir sınav öncesi zaman değerlendirilmesi yapılabilir.

Hangi yayınevi veya hangi yayınlar tercih edilmeli.

Bizzat sınava hazırlanan biri olarak hiçbir yayınevinin eksiksiz konu anlatım derslerinin olduğuna inanmıyorum. Bunu söyledikten sonra adı tanınmış yayınevlerinin konu anlatım olarak;

Yargı yayınlar, beyaz kalem, pagem yayınları, data yayınları, yediiklim yayınları, benim hocam gibi yayınlar tercih edilebilir.

Soru bankası kitaplarında asla bir yayınevine bağlı kalınmamalı en az üç yayınevinin soru kalıpları görülmelidir.

Dershaneye gidilmesi gerçekten faydalıdır ama vakit bulamayanlar için youtube kanalları güzel fikir olabilir en azından başlangıç için bişeyler yapmak açısından burada benim hocam güzel hizmet veriyor veya ücretli uzaktan eğitim videoları satın alınarak istediğin zaman ders çalışabilirsin.

Yazımda temel kalıplar olarak yüzeysel anlattım lakin yukarıda da belirttiğim gibi belli bir seviyede olan bizler artık kendi ders çalışma stilimizi, çalışma ortamımızı belirlemiş olmalıyız.

Rabbim herkesin gönlüne göre versin…

 

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: