Buradasınız
Ana sayfa > Çok Okunanlar > Güncel Konular > Vefa

Vefa

Bugün vefa ile geldim, vefa nedir, vefalı olmak ne demek….

Vefa ahlâki bir terim olarak görülen iyilikleri unutmamak, iyilikte bulunanlara karşı misliyle karşılık vermek demek. Günümüzde kaldımı bu, insanlar artık iyilikten ne anlıyor. İyilik yapanlar, iyi olan insanlar neden hep kaybediyor ya da sırtından vuruluyor….

Vefa şimdilerde sadece bir semt adımı oldu insanlık dediğimiz şey eskilerden bir anı olarak mı kaldı bizlere…..

Mustafa Yıldızdoğan’ın bir şarkısı geldi aklıma orda “vefa nedemek” diyordu biz vefayı unutalı yıllar oldu be abi bilmiyoruz ki vefanın, sevginin, dostluğun kıymetini….

Dostluk adına…

Dostluk adına güzel bir hikaye vardı doğrusunu yanlışın bilmiyorum aklımda kalan kısmı ile anlatmaya çalışacağım bir baba ve oğlu vardı hikayede babası oğluna soruyordu senin dostun varmı hiç diye. Oğluda tabiki var benim bir sürü dostum var diye cevap veriyor babası oğluna onları test etmek istermisin diyordu. Bizim oğlan atlıyordu hemen tamam hadi test edelim onları sınavdan geçirelim göreceksin benim dostlarımı onlar benim herşeyim… Neyse bir torba getiriyorlar ve bir koyun ya da herneyse kesiyorlar torbanın içine koyuyorlar babası çocuğa bu torbayı al git dostlarının kapısına onlara bir cinayet işlediğini söyle ve bu ceset torbasının saklamak için onlardan yardım iste.

Tamam diye dostlarının kapısını çalmaya gidiyor babasının dediği gibi onlara bir cinayet işlediğini, torbada bir ceset olduğunu ve saklaması gerektiğini söylüyor….

Söylüyor söylemesine ama bir, iki, üç, dört, beş derken bütün arkadaşları bu teklifi ret ediyor hiçbiri de böyle bişeye bulaşamayacaklarını hatta artık onunla görüşmek istemediklerini söylüyor.

Vel hasıl….

Çocuk boynu bükük babasının yanına geliyor olanları anlatıyor. Babası gülümsüyor ve falan mahallede filanca isminde biri oturuyor onu bul ve selamımı söyle ona da arkadaşlarına söylediğini söyle ve torbayı saklamasını iste….

Çocuk adamı buluyor babasının dediği gibi olayı anlatıyor ondan yardım istiyor adam eyvallah diyor ve torbayı bahçeye gömüyor üzerine de sarımsak ekiyor kokuyu engellemek için. Vargit işine bak diyor çocuk babasının yanına geliyor ve olanları anlatıyor. Bunları da dinleyen baba tamam diyor daha bitmedi şimdi geri git o adama ve bir tokat at çocuk başta anlamıyor hayır falan diyor ama babası git kapıyı çal açar açmaz da bir tokat at o zaman anlayacaksın….

Babasının dediği gibi gidiyor kapıyı çalıyor ve babam bir mesaj gönderdi diyor ve adamın suratına bir tokat atıyor…. Adam hafif gülümsüyor babana söyle biz bir tokata koskoca sarımsak bahçesini satmayız…

Bu hikaye beni etkilemişti aslında ceset falan işin hikaye kısmı tabiki doğru bir davranış değil örnek alınması gereken yer dostluk ve dostluğun ne şartlarda devam ettirilmesi….

Günümüzde var mı böyle insanlar…

Bizim topluma bir anlayış getirdiler bu anlayışa uyanlara da yeni nesil dediler. Bu yeni neslin yaptığı şeyler de normal karşılanır oldu, düşünsene bizim yeni nesilden bi arkadaş akşam evde babasıyla tartışıyor kapıyı çarpıyor gidiyor adamın babasına eyvallahı yok ki dost neymiş dosta olan vefa neymiş….

Biz dünya üzerinde ki en önemli varlıklar herşey olabildik ama bir insan olabildik mi? Ya da yüce yaratıcı olan Allah’a kul olabildik mi dinimiz olan islamda vefadan, saygıdan, edepten sözünü tutmanın öneminden bahsederken biz bunlara uyabildikmi….

Bu konuda yazılabilecek çok şey var ama…..

 

 

 

Ahmet
Sıradan birisi olarak blog yazarak kendimi aşmaya çalışma çabam var. Kişisel blog olarak ilk deneyimim olan bu sitede kendimi geliştirmeye ve yararlı olabilmeye çalışıyorum...

Bir Cevap Yazın

Top
%d blogcu bunu beğendi: